Ortodoncie je obor stomatologie, který se zabývá
léčbou nepravidelného postavení zubů a zubních
oblouků a úpravou mezičelistních vztahů.

Kdy poprvé navštívit ortodontistu?

U dítěte první návštěvu doporučí zubní či dětský lékař,
nebo se pro ni rozhodnou rodiče sami.

U dospělých není žádné omezení. Na první návštěvu
lze přijít bez jakéhokoliv doporučení, například
z důvodu zlepšení svého vzhledu a zdraví.

Jaký je postup léčby?

     rovnatka 

1. návštěva= informační konzultace

Při první návštěvě zjistíme stav Vašich zubů a dásní, celkový zdravotní stav a zhodnotíme čelisti a profil obličeje. Zjistíme, zda je léčba nutná, nebo nikoli. Řekneme, kdy je vhodné léčbu začít a jak dlouho léčba potrvá.

Před zahájením ortodontické léčby je nutné mít zuby správně ošetřené zubním lékařem. Pokud je léčba nutná, objednáme Vás na otisky zubů a zhotovíme rentgeny - celkový snímek chrupu a a snímek hlavy v boční projekci.

2.návštěva= otisky

Toto ošetření není bolestivé, je však vhodné přijít na lačno a bez rýmy.
Přiložíme měkkou otiskovací hmotu ve lžíci na zuby, hmota ztuhne a za minutu ji vyjmeme. V laboratoři se do otisku vlije sádra a zhotoví se studijní a pracovní model zubů. Na modelu studujeme a plánujeme léčbu, nebo se dle něj vyrobí snímací rovnátko. Zhotovíme fotodokumentaci.

3.návštěva= plán léčby nebo předání snímacího rovnátka

Na základě analýzy modelů, rtg. snímků a fotodokumentace Vám vysvětlíme a navrhneme léčbu snímacím nebo fixním aparátem. Informujeme o způsobu léčby, délce léčby a také o její finanční stránce. Vysvětlíme Vám také povinnosti, které s ortodontickou léčbou souvisí.

Plán léčby není hrazen pojišťovnou. Za naplánování léčby pacient hradí 500 Kč.

Ve věku 6 - 12 let nejčastěji volíme snímací aparáty, na kontrolu jste zváni každých 6 - 8 týdnů.

Ve věku 12 a více let je většina stálých zubů již prořezána a je častější volba léčby fixním aparátem.

Fixní aparát představuje zámečky nalepené napevno na zuby. Fungují 24 hodin denně a dovedou zuby na vhodné místo a do správného postavení. Léčba rovnátkem napevno trvá 18 - 21 měsíců, kontroly jsou po 4 - 6 týdnech. Materiál na zhotovení pevného aparátku nehradí pojišťovna (některá přispívá 1x ročně na každou čelist). Cena tohoto materiálu na jednu čelist se pohybuje od 7500 Kč výše.

Po sejmutí fixního aparátu je třeba zuby v tomto novém postavení stabilizovat. To je úkol pro retenční aparátek nošený pravidelně po dobu, kterou určí lékař. Jde o horizont ne měsíců, ale roků. Retenční snímací aparát hradí pojišťovna ČÁSTEČNĚ, dle kategorie vady, která byla stanovena na počátku léčby. Doplatek pacienta je 1800 - 3000 Kč. Retenční aparátky se kontrolují 2x ročně. 

Při ukončení léčby se zhotovují otisky na retenční desky(cena v současné době 1800,-), muzejní modely, rtg snímky a fotodokumentace.

Naším cílem je Vaše spokojenost a Váš krásný a zdravý úsměv. Těšíme se na spolupráci s Vámi.