Dentální hygiena je poměrně mladým oborem, nicméně již získala nezastupitelné místo ve stomatologické péči. Cílem je preventivně  zabránit problémům v dutině ústní, léčit, případně zastavit již vzniklá onemocnění.

Ordinační hodiny

Po      7:15 – 16:30
Út       7:15 – 14:30
St       7:15 – 14:30
Čt       7:15 – 16:30
Pá      7:15 – 12:00

Ceník

Vsupní hygienické ošetření             800 Kč
Kontrolní hygienické ošetření          600 Kč
Hygienické ošetření do 18 let          500 Kč
Zevní fluoridace lakem                    300 Kč
Ošetření citlivých krčků lakem 1 zub 80 Kč
Rozšíření prvního ošetření              300 Kč
(návštěva nejpozději do 1 měsíce po vstupním ošetření v případě vážného stavu)
Air-flow                                 600 - 1200 Kč
Bělení                                 2000 - 3500 Kč
Zubní šperk                                     900 Kč

Náplň práce dentální  hygienistky:

- komplexní vstupní vyšetření (anamnéza, stav chrupu, úroveň ústní hygieny,
  parodontologické vyšetření, zhotovení rtg. snímků)
- stanovení léčebného plánu
- instruktáž ústní hygieny a její nácvik
- zevní fluorizace pomocí gelu
- odstranění zubního kamene
- kyretáže
- odstranění pigmentací (skrvrny od kávy, čaje, cigaret) - depurace, airflow
- ošetření citlivých krčků a klínových defektů
- pečetění fissur
- bělení zubů
- aplikace zubních šperků
- komunikace a motivace pacientů s mentálním postižením

Pigmentace
Zbarvení zubů způsobují pigmenty dvojího druhu. První druh jsou pigmenty pouze na povrchu. Vytváří je káva, čaje, červené víno, cigarety atd. Druhou část tvoří pigmenty, jež jsou usazeny uvnitř skloviny zubu. Ty jsou způsobeny léky (antibiotika), fluorózou (nadměrné užívání fluoru v dětství), vrozená diskolorace (různé skvrny na zubech). Tyto pigmenty se bělí pomocí peroxidů o různé koncentraci.

airflow

Airflow - pískování

K pískování se používá speciální přístroj, kde koncovku tvoří tryska, do které je vháněn vzduch, voda a leštící prášek. Jedná se o modifikovanou sodu bikarbonát, která je upravena do kuliček, takže při nárazu na sklovinu odstraní pouze pigmenty, aniž by došlo k poškození skloviny. Jde o velmi jemné bezbolestné pískování a leštění, kdy pigmentace jsou odstraněny i z mezizubních a špatně přístupných prostor.

Airflow je vhodné použít jako inicální fázi před bělením zubů peroxidy.
Airflow se nedoporučuje u malých dětí, pacientů s neslanou dietou a pacientů s dýchacími potížemi (astma, zánět dýchacích cest).

Cena: 1200 Kč za obě čelisti
           600 Kč za jednu čelist

 

po-piskovani pred-piskovanim

 

Whitening - bělení

Bělení zubů se provádí peroxidem vodíku o různé koncentraci. Peroxid vodíku se v ústech rozpadá na aktivní molekuly, které reagují s pigmenty. Tím se molekuly pigmentu zmenšují a převádí se do jiného spektra viditelnosti - pro lidské oko nezachytitelného. Tyto pigmenty se nachází jen v organické části skloviny, která tvoří 2% celkové skloviny. Zbývajících 98% tvoří anorganická část, na niž peroxid nepůsobí, takže nedochází k poškození zubů.

domaci-beleni-1Domácí bělení

Pro domácí bělení je koncentrace peroxidu vodíku menší, obvykle 10,15 nebo 20%, dle stupně zabarvení zubů. V ordinaci zhotovíme otisk zubů dle něj se v laboratoři vyrobí gumový nosič. Bělící gel si do nosiče nanášíte každý den po dobu 2-3 hodin, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Doba bělení je 7-14 dnů, dle stupně zbarvení.

Cena: 3500 Kč za obě čelisti
          2000 Kč za jednu čelist

 

 

Bělení zubů peroxidy provádíme na zdravých zubech bez zánětu dásní. Neprovádí se u těhotných a kojících žen, kontraindikací jsou i citlivé zubní krčky. Nedoporučuje se bělit zuby nejméně 6 měsíců po sejmutí ortodontických pevných rovnátek. Výplňové materiály a korunky se nevybělí, proto je nutné bělení zubů provést před plánovanými estetickými pracemi.

skyce visual 

Lepení zubního šperku

Upevnění ozdoby na zub je zcela nebolestivé, proto není třeba aplikace anestezie. Povrch zubu se důkladně očistí, v případě nutnosti mírně zdrsní. Poté se ozdoba v několika krocích adhezivem nalepí na zub. Okolí zubu s případnými přebytky dentálního adheziva se pečlivě vyleští.

Cena: 900 Kč za jeden šperk