Dentální hygiena

Dentální hygiena je poměrně mladým oborem, nicméně již získal nezastupitelné místo ve  stomatologické péči. Cílem je preventivně zabránit problémům v dutině ústní, léčit případně zastavit již vzniklá onemocnění.

Náplň práce dentální hygienistky :

 • komplexní vstupní vyšetření ( anamnéza, stav chrupu, úroveň ústní hygieny, parodontologické vyšetření, zhotovení rtg. snímků )
 • stanovení léčebného plánu
 • instruktáž ústní hygiena a její nácvik
 • zevní fluorizace pomocí gelu
 • odstranění zubního kamene
 • kyretáže
 • odstranění pigmentací (skvrny od kávy, čaje, cigaret ) – depurace, airflow
 • ošetření citlivých krčků a klínových defektů
 • pečetění figur
 • bělení zubů
 • aplikace zubních šperků

 

BĚLENÍ A PÍSKOVÁNÍ, LEPENÍ ŠPERKŮ

Zbarvení zubů způsobují pigmenty dvojího druhu. První druh jsou pigmenty pouze na povrchu. Vytváří je káva, čaje, červené víno, cigarety atd. Druhou část tvoří pigmenty, jež jsou usazeny  uvnitř skloviny zubu. Ty jsou způsobeny léky ( antibiotika ), fluorózou ( nadměrné užívání fluoru v dětství ), vrozená diskolorace ( různé skvrny na zubech ). Tyto pigmenty se bělí pomocí peroxidů o různé koncentraci.

AIRFLOW – pískování

K pískování se používá speciální přístroj, kde koncovku tvoří tryska, do které je vháněn vzduch, voda a leštící prášek. Jedná se o modifikovanou sodu bikarbonát, která je upravena do kuliček, takže při nárazu na sklovinu odstraní pouze pigmenty, aniž by došlo k poškození skloviny. Jde  o velmi jemné, bezbolestné pískování a leštění, kdy pigmentace jsou odstraněny i z mezizubních a špatně přístupných prostorů.

Airflow je vhodné použít jako iniciální fázi před bělením zubů peroxidy.

Airflow se nedoporučuje  u malých dětí, pacientů s neslanou dietou a pacientů s dýchacími potížemi ( astma, zánět dýchacích cest ).

Cena:  650,-  za jednu čelist                                               

 

WHITENING – bělení

Bělení zubů se provádí peroxidem vodíku o různé koncentraci. Peroxid vodíku se v ústech rozpadá na aktivní molekuly, které reagují s pigmenty. Tím se molekuly pigmentu zmenšují a převádí se do jiného spektra viditelnosti – pro lidské oko nezachytitelného. Tyto pigmenty se nachází jen v organické části skloviny, která tvoří 2% celkové skloviny. Zbývajících 98% tvoří anorganická část, na niž peroxid nepůsobí, takže nedochází k poškození zubů.

Domácí bělení

Pro domácí bělení je koncentrace peroxidu vodíku menší, obvykle 10, 15 nebo 20%, dle stupně zabarvení zubů.V ordinaci zhotovíme otisk zubů, dle něj  se v laboratoři vyrobí gumový nosič. Bělící gel si do nosiče nanášíte každý den po dobu 2-3 hodin, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Doba bělení je 7-14 dnů, dle stupně zbarvení.

Cena:     3.500,- za obě čelisti, 2000,- za jednu čelist + 2 tuby

Bělení zubů peroxidy provádíme na zdravých zubech bez zánětu dásní. Neprovádí se u těhotných a kojících žen, kontraindikací jsou i citlivé zubní krčky. Nedoporučuje se bělit zuby nejméně 6 měsíců po sejmutí ortodontických pevných rovnátek.Výplňové materiály a korunky se nevybělí, proto je nutné bělení zubů provést před plánovanými estetickými pracemi.

 

LEPENÍ ZUBNÍHO ŠPERKU

 Upevnění ozdoby na zub je zcela nebolestivé, proto není třeba aplikace anestezie. Povrch zubu de důkladně očistí, v případě nutnosti mírně zdrsní. Poté se ozdoba v několika krocích adhezivem nalepí na zub. Okolí zubu s případnými přebytky dentálního adheziva se pečlivě vyleští.

Cena: 900,- ( OPTRAGATE dospělí 200,-  OPTRAGATE dítě 100,-)